За актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација

Мицкоски смета дека веднаш е потребна лидерска средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конфернција соопшти дека веднаш е потребна лидерска средба за да се разговара за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во земјава.

„Уште еднаш ја реактуелизирам потребата веднаш од лидерска средба. Лидерска средба на која ќе разговараме за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во нашата Македонија. Веднаш лидерска средба за да можеме понатаму заеднички да ја градиме нашата Македонија“, рече Мицкоски.

Мицкоски се осврна на се она што направила Владата во изминатите 100 дена. Според него, се работи за 100 дена загубена иднина, загубена економија, загубени животи и достоинство, атакуван идентитет, загубена правда, криминал, загубени штедни влогови, илјадници загубени работни места, загуби за земјоделците, бизнисот, загубени инвестиции...

„100 дена Влада на постојани загуби“, потенцира Мицкоски.

Дополни дека „за 100 дена граѓаните добија вето на патот кон ЕУ, влеговме во економска рецесија, пропадна банка, втор Тат, афера тешка 200 милиони евра, поскапе електричната енергија, се загубија 1.400 животи поради отсуство на стратегија и акутна неспособност на здравството, неспособност да се менаџира со здравството“.

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе