Костадинов: Мицкоски призна дека се сретнал со Кичеец, ајде сега нека признае дека се сретнал и со Груевски

Со сигурност Мицкоски нема да успее да ги одбрани криминалите на тајкуните на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, нема да успее да ја попречи правдата во РС Македонија, ниту пак ќе успеат неговите силни напори да ја спречи интеграцијата во НАТО и ЕУ, истакна портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадин Костадинов.

„Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, на прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“, споменатиот Зоки Кичеец. Ајде сега Христијан Мицкоски нека излезе пред граѓаните и нека признае дека во Унгарија се сретнал и со Никола Груевски? Дали Мицкоски во Унгарија и во Словенија се среќавал со уште некој и нека признае зошто? Граѓаните, целокупната јавност, очекуваат одговори на овие прашања“, рече Костадинов.

„Со кого Мицкоски се координира за да ја спречи интеграцијата на РС Македонија во НАТО и ЕУ? Очигледно на Мицкоски му е мала сопствената земја за да ги сокрие шемите негови против напредокот, реформите и правдата. Улогата на Мицкоски посетепено се потврдува. Нема да успеваат неговите обиди да ги одбрани криминалите на тајкуните на режимот на ВМРО-ДПМНЕ. Со сигурност нема да успее да ја попречи правдата во Република Северна Македонија, ниту пак ќе успеат неговите силни напори да ја спречи интеграцијата во НАТО и ЕУ. Јасно му порачуваме на Христијан Мицкоски дека одговороност ќе има за секој што се огрешил пред законот“, истакна Костадинов.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе