Мицкоски: По 12 април ќе следува и одговорност, тоа ви го ветувам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „сѐ само не правда, туку комплетна анархија што го загрозила имиџот на државата“, а носењето на законот било спротивно на процедурите, имало сомневања за контрадикторност со Уставот, а немало ниту Бадентерово мнозинство.

Иако Стево Пендаровски веќе ги потпиша указите, Мицкоски го повика претседателот да не ги потпишува, бидејќи во спротивно би бил соучесник во криминал. Мицкоски рече и дека Законот за ЈО ќе биде оспорен пред надлежните институции.

„Веднаш по 12 април ќе следува и одговорност, тоа ви го ветувам", вели Мицкоски.

Денешниот ден Мицкоски го опиша како ден во кој има „добра и лоша вест".

„Лошата е дека беше донесен незаконски, противправен и криминален закон. Добрата вест е дека денеска завршува Зоран Заев и криминалната тригодишна епизода. Ова беа три години на неправда, брутален криминал и врзани очи на министрите и на владата, затоа што тоа се првите кои прават криминал. Ова е време на рекет, муилионски провизии, бизнисмени кои сведочат за рекет, кеш и уцени. Криминалците направија сојуз со власта. Ова е време кога на површина излегуваат сите лаги. Нема правда, нема ниту мир", рече Мицкоски додавајќи дека „обвновата доаѓа, а ВМРО-ДПМНЕ оди кон извесна голема заедничка победа“. 

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе