Прилеп, 23 Oктомври

Мицкоски: Никогаш не било потешко, пред судбоносен предизвик сме за земјава

Денес одново сме пред голем предизвик, овојпат судбоносен за иднината на нашата земја, зашто две работи се јасни:  нашиот народ не живеел потешко време, и втората е што СДСМ и Зоран Заев ќе паднат. Ќе бидат поразени од народот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Прилеп, во обраќање по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и годишнината од конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во 1991 во Прилеп.

Според Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ не е само нивна партија, тоа е кодот на Македонецот, организацијата која во историјата ги дала, како што рече, најдобрите синови и ќерки на нашата земја. Чувар на огнот за Македонија веќе 126 години, од кои 29 години таа битка ја води ВМРО-ДПМНЕ. Обновата на Македонија ѝ треба, рече, повеќе од кога било, за да се препороди, да се развие, за да се изгради здраво и витално општество.

„Ни треба работа, и ни треба постојаност за која говореше Делчев. Тоа значи да бидеш горд на своите предци, на нашите херои, на идејата и делото на организацијата, на македонизмот кој е дел од нашата душа. 23 Октомври е датумот со златни букви испишан во нашата историја, и таа сила, тој труд и постојанство денес одново не крева за да ја донесеме обновата која насушно ѝ треба на нашата мила Македонија. 23 Октомври е инспирација, но и потсетник колку е скапа слободата која е издвојувана, но и колку треба да си ја чуваме и браниме Македонија“, рече Мицкоски.

Според него, актуелната влада не може да понуди иднина, а Заев, како што рече, паѓа затоа што го издаде и не го следи Гоце Делчев, нема труд и постојаност.

„Заев паѓа зашто тргуваше со Македонија, го даде она што на сите ни е свето, но за возврат не доби ништо. Смени име и идентитет без да го слушне народот. Криминалот е голем и тој извира од врвот на власта“, рече Мицкоски, убеден дека  партијата ќе победи на предвремените парламентарни избори на 12 април.

Тој порача дека претстои многу работа и дека главните предизвици ќе дојдат по формирањето на новата влада.

Ни претстои обнова за која мораме да се избориме. А обновата е сонот за Македонија каква секогаш сме ја сакале и заслужувале. Горда, исправена, европски интегрирана, технолошки тигар на Балканот, со зони кои работат, со фабрики кои се отвораат, со здравство кое функционира. Нашата задача е да ја вратиме надежта кај луѓето и заедничката среќа. Да ги намалиме поделбите и омразата. Да постигнеме единство за националните прашања. Да донесеме правда. Мора да постои одговорност. Ќе го испитаме потеклото на имотот на политичарите, и оние кои несразмерно се збогатија на грбот на народот“, рече Мицкоски.

Тој истакна дека довербатаќе ќе ја добијат со дела и проекти за подобар живот и дека државата мора, како што рече, „да ја ставиме на брза патека за влез во Европската Унија“.

„Да направиме реформи и да добиеме датум за преговори, а потоа да ги отвориме поглавјата кои ќе го направат животот подобар. Не смееме да се однесуваме неодговорно и спрема националните прашања, тоа им го должиме на нашите предци, сите оние кои со глава го платија она што ние денес го живееме, а тоа е слободна, независна и самостојна Република Македонија“, рече Мицкоски во обраќањето во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп.

Тој им  се заблагодари на партиските ветерани и истакнати членови за што се сториле во речиси тридецениското постоење на ВМРО-ДПМНЕ.

На средбите и разговорите со прилепчани во центарот на градот, Мицкоски рече дека сѐ уште не се одредени имињата на тие што од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат дел од техничката влада.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе