По сведоштвото на тетовец за смртни закани

Мицкоски: Кој сака да ја убие вистината за мувлосаниот здравствен систем?

По сведоштвото на тетовецот Ибин Емшиу, кој вели дека добивал смртни закани откако изјавил дека му биле барани пари за нега на сега покојните  татко и братот, реагира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, нарекувајќи го здравствениот систем „скапан и мувлосан“.

Во соопштението на Мицкоски се вели:

„Сведоштво дека во изгорениот ковид - центар во Тетово, наспроти тврдењата за бесплатното здравство на Заев и Филипче се барале пари за нега на пациент.
Но она што е вистинска катастрофа се заканите по живот кон Ибин Емшиу да не сведочи за фрапантната вистина, за мувлосаниот и скапан здравствен систем кој доведе до катастрофа.

Прашањето е кој се заканувал?

Кој сака на овој начин да се убие вистината и кому тоа му одговара?

За да не влијаат на истрагата бараме веднаш оставки од Хасани, Филипче и Заев, кои патем да напоменам не чувствуваат ниту морална одговорност.
Луѓе од крв и месо? Не би рекол, само алчни за фотелји и тендери“.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе