Мицкоски и Апасиев ќе одат на отворањето на клубот „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе ја предводи партиската делегација на отворањето на македонскиот кулутрен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, потврдија од партијата. Вчера и од Левица соопштија дека нивна делегација ќе на 30 октомври ќе биде во Благоевград, Бугарија.

Вчера Димитар Ковачевски, македонски премиер и лидер на СДСМ изјави дека и покрај поканата нема да оди во Благоевград на отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ и ги повика сите кои имаат можност в недела да бидат во бугарскиот град. Отворањето културни клубови е начин на кој се зближуваат граѓаните, но и државите, рече Ковачевски.
Покана за присуство е испратена и до македонската амбасада во Софија и новата амбадасорка Агнеса Руси Поповска.
Општина Благоевград го забрани отворањето на клубот, а натписот на македонскиот клуб беше оштетен уште пред отворањето со бришење на буквата „М“.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе