Мицкоски денеска ја имаше првата средба со рускиот амбасадор Баздникин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денеска во амбасадата на Руската Федерација во Македонија ја имаше првата средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

На својот фејсбук-профил Мицкоски напиша дека денеска остварил повеќе билатерални средби, со директорот на ИРИ за Европа, Пол Мекарти, со регионалниот директор на НДИ, Роберт Бенџамин како и со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин.

„Теми на средбите беа актуелните политички случувања во државата, претстојните предвремени парламентарни избори и македонската евроатлантска перспектива.

Потенцирав дека интеграцијата на Република Македонија во НАТО и во Европската Унија е клучна стратешка определба на партијата, но и на државата.

Посочив дека по преземањето на власта, ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на суштински реформи на полето на правосудство, образованието, здравството и закрепнување на економијата, со цел доближување на нашата држава до европските стандарди кон кои се стреми.

Истакнав дека реформите во правосудството се од исклучителна важност и мора да се стави крај на криминалот и корупцијата кои се рак рана на македонското општество, а се синоним за владеењето на актуелната власт предводена од СДСМ“, напиша Мицкоски.

Сергеј Базникин е амбасадорр во Македонија од септември 2018 година.

 

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе

„Тој е бугарофил“, е сентенца-обвинување, небаре сте Евреин во (пред)нацистичка Германија. Во држава со оспорено и  „проблематично минато“, која политички и национално се одржавотвори  во виорот на Втората светска војна, национализмот кој триесет години во Македонија се продуцираше, беше одбранбен национализам.

повеќе