На новинарско прашање

Мицкоски бара избори, но се моли да не прифатиме, рече премиерот Заев

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата на поставено новинарско прашање одговори дека Власта сериозно ќе размисли за барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори и дополни дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бара предвремени избори, но се моли СДСМ да не прифати. 

„Мицкоски бара избори, но се моли Власта тоа да не го прифати“, рече Заев.

Премиерот додаде дека ова прашање ќе биде отворено во партијата и штом ќе има одлука истата ќе биде соопштена.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе