Софија

Меркел: Има значителен напредок во преговорите за името

Германската канцеларка Ангела Меркел на завршната конференција за медиумите по завршувањето на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, потврди дека Македонија и Грција постигнале напредок во решавањето на името и за тоа добила потврда од двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

„Разговорите меѓу Македонија и Грција напредуваа добро и направен е значителен напредок. Прашањето за името за Македонија е важно“, изјави Меркел.

Во врска со одлуките за проиширување на ЕУ, таа рече дека денеска немало одлука и дека тоа прашање се останува за европскиот самит во јуни, но додава дека сите земји од Западен Балкан имаат европска перспектива. „Нема датум за проширување. Но секако бараме владеење на правото и борба против корупција, а потребен е и суштински напредок кај земјите“, рече Меркел.

На прашањето дали Германија во јуни ќе поддржи почеток на преговори со Албанија и Македонија, Меркел рече: Македонија и Албанија секој ден напредуваат во исполнување на условите, особено тоа е случај со Македонија околу името.

Од Софија за МКД.мк

Жана П. Божиновска

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе