Софија

Малцинска влада или предвремени избори во Бугарија веќе во септември

Бугарски  социолози и коментатори јавно ги изразија своите очекувања за тоа како ќе се развива политичката ситуација во земјата откако лидерот „Има таков народ“, Слави Трифонов, вчера најави дека ќе ги повлече своите министри од владејачката коалиција.

За тиражниот софиски весник „24 часа“, социологот Геновева Петрова од Алфа Рисрч, изјави дека потегот на Слави Трифонов во голема мера беше предвиден, истакнувајќи дека партијата „Има таков народ“ е еден од главните елементи на нестабилноста во бугарската владејачка коалиција.

Како што пренесе дописникот на МИА од Софија, Петрова смета дека партијата „Има таков народ“  е во коренот на внатрешните контроверзии во бугарската владејачка коалиција во последните недели околу изборот на гувернер на Народната банка на земјата, желбата да се зголемат парите за одржување на патиштата (министер за регионален развој). Гроздан Караѓов побара 1,750 милијарди евра за ребаланс на бугарскиот буџет, за кој се разговараше вчера на владиниот состанок, а поддржувач и на ветото за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Таа сугерира дека бугарската малцинска влада ќе биде новата парламентарна конфигурација. Тоа ќе биде поврзано со префрлање на актуелните проблеми во Народното собрание, кои ја попречуваа актуелната владејачка коалиција. Според неа, ќе бидеме сведоци на тешки разговори, стискање раце, ултиматуми и политички „замки“. Според Петрова, формирањето на малцинската влада ќе биде привремено решение.

Според политикологот на „Тренд“, Димитар Ганев, постојат три опции за развој на политичката ситуација во Бугарија. Првата опција е поврзана со недостигот од 11 пратеници, кој мора да се надомести со 11 нови пратеници или дел од распуштање на пратеничка група. Втората опција е да се формира нова влада во рамките на овој бугарски Парламент со уште еден премиер и други поддржувачки партии од трите партии, кои според бугарскиот Устав имаат право да учествуваат во добивањето мандат за негово формирање. Според Димитар Ганев, третата опција е да се оди на предвремени парламентарни избори во септември, на кои, според досегашните студии, ГЕРБ би била прва политичка сила, но рано е да се каже што ќе предложи владата.

Клучна улога, смета тој, ќе има претседателот на Бугарија Румен Радев, кој ќе треба да формира преодна влада за да се подготви за изборите.

Според Ганев, идната владејачка коалиција би била многу шаренолика, со неколку партии.

Социолозите во Бугарија стравуваат дека во новиот парламент ќе влезат претставници на проруски партии, изјави политикологот Милен Љубенов за еден од локалните електронски медиуми. 

Пратеничката од партијата Има таков народ и претседател на двете претходни бугарски народни собранија, Ива Митева, во интервју за Нова ТВ изјави дека на земјата не ѝ се потребни предвремени избори, и дека тие дури и се опасни во моментов.

Митева смета дека ИТН треба да се обиде да формира нова влада. Таа појасни дека тие нема да ја поддржат владата на Промените продолжуваат, партијата на актуелниот премиер Кирил Петков. Доколку бугарскиот претседател им го додели третиот мандат, ќе се обидат да го реализираат.

„Има таков народ ќе се обидат да направат влада на широка согласност“, рече Митева.

Таа кажа дека ИТН нема да го поддржи вториот мандат на ГЕРБ. Ако нејзината партија сакаше овој премиер да остане, немаше да ги повлечат министрите од него. Нејзината партија има проблем во самата влада – со актуелниот премиер и вицепремиер. Според неа, ИТН најверојатно нема да ги поддржи министрите што ќе ги предложи премиерот на Бугарија Кирил Петков на местото на повлечените од Слави Трифонов.

Доколку не бидат избрани, смета Митева, Кирил Петков мора или да побара доверба, или да му се побара недоверба на Народното собрание или како трета опција да поднесе оставка. Таа сугерираше дека Петков може да најде поддршка од една од опозициските партии, Движењето за права и слободи, ГЕРБ или Препород.

 

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе