Макрон го пречека Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски вечерва присуствуваше на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, а беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон. 

„Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија за справување со глобалните предизвици”, напиша Пендаровски на неговиот Фејсбук профил.

Според најавите, Пендаровски утре ќе има средба со Макрон на која се очекува да разговараат за европската перспектива на Македонија, за проширувањето на Унијата и за новата методологија на преговарање која ја заговара Франција.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе