Македонија на самит на НАТО, првпат како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО, на кој Македонија првпат учествува како полноправна членка на Алијансата, а ја претставува премиерот Зоран Заев.

Пред почетокот на пленарната сесија на Северноатлантскиот совет Заев пред медиумите рече дека „навистина е одлично да се биде тука“.

„Ова е историски момент за мојата земја. Ова е прв самит на НАТО за Северна Македонија како полноправна членка. Тоа е исто така прв Самит за НАТО со 30 членки. Ова е голем успех и за Северна Македонија и за НАТО.  Членството во НАТО беше реализација на нашата стратешка цел, но дополнително со нашето членство, Алијансата ја подобри безбедноста и стабилноста на регионот на Западен Балкан.
Ние сме посветени на визијата за Балканот во 21 век, како регион на мир, стабилност и зголемена регионална соработка за економски придобивки и просперитет на сите граѓани.
Силно веруваме дека е потребно сите земји од Западен Балкан да имаат кристално јасна евроатлантска и ЕУ перспектива. Оставањето вакуум во нашиот дел од Европа не е опција. Потребни ни се предвидливи, кредибилни и повторно засилени процеси на интеграција во ЕУ и НАТО.
Денес сме тука за да го потврдиме нашето единство, кохезија и солидарност. Ние исто така ќе се осврнеме на идните предизвици и заедно ќе донесеме одлуки на стратешко ниво за понатамошно прилагодување на НАТО“, изјави Заев.

Лидерите на 30. земји членки ќе разговараат за иднината на Алијансата и нејзините предизвици. Според најавите, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе им претстави на лидерите низа предлози во однос на безбедноста и одбраната.

Со Заев на самитот се и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Шекеринска на нејзиниот фејсбук-профил напиша дека на денешниот Самит на НАТО во Брисел, ќе бидат поставени столбовите на кои најмоќниот воено-политички сојуз ќе ги потпре политичките и безбедносни гаранции за сите сојузници.

„Зацврстена трансатлантска врска, засилени политички консултации, посилна колективна одбрана, силна отпорност, технолошки развој, се гаранции и за Северна Македонија која прв пат рамноправно со сите може да го каже својот став“, пишува Шекеринска.

 

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе