Прес-конференција на СДСМ

Кузеска: Градоначалникот Пецаков треба да одговара за свесно ширење на коронавирусот

„Скандалозно и крајно неодговорно е однесувањето на градоначалникот на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ Кирил Пецаков, тој наместо во изолација како што му било одредено, додека го очекувал резултатот од тестот за ковид-19, се појави помеѓу охриѓани за Водици и ги стави во опасност сите присутни. Без маска и без никакво почитување на протоколите, Пецаков се ракуваше со граѓани, сопартијци и амбасадори“, рече порпаролката на СДСМ Богданка Кузеска.

„Ова не е само непочитување на одредбите и законите туку е и скандалозно однесување и непочитување на граѓаните, на охриѓани, но и непочитување на лекарите и медицинските лица. Неодговорноста е одлика на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ. Пецаков бил заедно и со Христијан Мицкоски, неговиот партиски шеф“, рече Кузеска на прес-конференција на СДСМ и го постави прашањето зошто Мицкоски молчи за ова скандалозно однесување на Пецакоцски и дали тој ќе го Пецаков на одговорност или ќе го штити.

„Или Христијан Мицкоски нема образ за ова затоа што и тој среде пандемијата шеташе по кафеани? Пецаков не треба да бара изговори со манипулации, за некакво скијање во Банско, туку да одговара“, рече портпаролката на СДСМ.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе