Кривичниот суд – Скопје го одби барањето на Бујар Османи и Агим Нухиу да го посетат Морина

Кривичниот суд во Скопје го одби барањето на вицепремиерот Бујар Османи и на заменик-министерот за внатрешни Агим Нухиу да го посетат во затвор Томор Морина, поранешен припадник на Ослободителната војска на Косово.

„Во врска со вашето барање од 30.07.2019 година без број, да биде издадена согласност лицето Томор Морина, кое се наоѓа во притвор во КПУ Затвор Скопје – Скопје, денес да биде посетено од страна на Заменик Претседателот на Владата на Република Северна Македонија д-р Бујар Османи и Заменик Министер за внатрешни работи Агим Нухиу, ве известуваме дека согласно одредбите од чл. 178 од Законот за кривична постапка, лица кои вршат функција Заменик Претседател на Влада на Република Северна Македонија и Заменик Министер за внатрешни работи, не се лица кои може да посетат притвореник“, се вели во известувањето од Судот испратено до Владата.

За барањето за екстрадиција на Морина ќе се одлучува во понеделник. Томор Морина беше уапсен на Блаце, по потерница од Интерпол, на барање на Србија која го бара под сомнение за сторени воени злосторства против цивили за време на конфликтот во Косово.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе