Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да повика на одговорност во своите редови

Во своето обраќање на денешната седница во македонското Собрание, пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов истакна дека иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, зборуваат за Законот за спречување на корупцијата и Државната комисија за спречување на корупцијата, од друга страна опозициската партија и нивниот претседател Христијан Мицкоски не реагираат на препораките на ДКСК.

„Ја користам оваа прилика да ја повикам Антикорупциска да отвори уште еден предмет. Да испита како е донесена одлука на Советот на Општина Пехчево за формирање на викенд зона, за ЕВН да може да пушти дитрибутивна мрежа од 30 милиони денари, со крајна цел Мицкоски да ги заокружи потребните средства за да може да му проработи бизнисот со хидроцентралите. Ако ДКСК потврди дека тоа се случило, тогаш ќе треба одговорност и се надевам дека и вие ќе ја поддржите антикорупциска комсија, како тело за кое и вие сте гласале“, порача Костадинов.

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.

повеќе