Костадинов: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за Анкетна комисија е параван и не го прифаќаме

Барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за формирање Анкетна комисија во Собранието за работата на СЈО е резултат на нервозата на партијата што не успеа да ги уништи предметите на Специјалното јавно обвинителство, оцени денеска пратеникот Костадин Костадинов.

„После неуспешниот обид од страна на ВМРО-ДПМНЕ буквално да ги спречи и уништи предметите на СЈО, гледаме и евидентно е како расте паниката во ВМРО-ДПМНЕ. Јасен е нашиот став, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаа можност на секои 6 месеци додека СЈО доставуваше извештаи до Собранието. Тогаш пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со ништо, значи буквално не се вклучија во дискусија по однос на извештаите на СЈО. Ве уверувам дека ова е уште еден очаен обид од страна на ВМРО-ДПМНЕ на некој начин да се обиде да си го амнестира криминалот и криминалците во сопствените редови, но нема да успеат во тоа. Јасна е намерата, јасни се нашите црвени линии, секој кој се огрешил пред законот мора да одговара, тоа важи, и за ВМРО-ДПНЕ и за секој друг“, рече Костадинов, коментирајќи го враќањето на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе