Комеморативна седница во Собранието по повод смртта на Љубиша Георгиевски

Во Собранието утре напладне ќе биде одржана комеморативна седница по повод смртта на поранешниот претседател на Парламентот, Љубиша Георгиевски.

Георгиевски ја извршуваше функцијата претседател на парламентот во периодот од 1 август 2006 година до 21 јуни 2008 година.

Тој почина утрово на 81-годишна возраст.

Телеграми со сочувство до семејството на поранешниот претседател на Собранието, истакнат дипломат и професор, режисер и амбасадор, Љубиша Георгиевски, испратија претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и други.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе