Предвремени парламентарни избори

Кои се новите пратеници на ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и на ДПА

Демократската Унија за интеграција (ДУИ) во новиот собраниски состав, според податоците од ДИК, ќе има 15 пратеници, коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива 12, Левица влегува со двајца пратеници, а ДПА со еден.

Ова се имињата на новите пратеници од ДУИ, Алијанса за Албанците/Алтернатива, Левица и ДПА по изборни единици:

ИЕ1

ДУИ

Изет Меџити

Арбен Зибери

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Скендер Реџепи

Абдула Салиу

Левица

Димитар Апасиев


ИЕ2

ДУИ

Арбер Адеми

Берат Ајдами

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Африм Гаши

Ељми Азири

Сафије Садики Шаини

ИЕ3

Левица

Борислав Крмов


ИЕ5

ДУИ

Талат Џафери

Исмаил Јахоски

Арбана Пашоли

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Сурија Рашиди

ИЕ6

ДУИ

Али Ахмети

Фљорин Бесими

Арта Билали-Зендели

Насер Нуредини

Бајрам Реџепи

Вјолца Адеми

Бајрам Кадрија

Алијанса за Албанците/Алтернатива

Зиадин Села

Атнан Незири

Илире Даути

Хусни Исмаили

Халил Снопче

Артина Ќазими

ДПА

Медух Тачи

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе