Прес - конференција на СДСМ

Коциќ: Чесните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да ја деблокираат изградбата на Клинички центар

„Aпсурдно е блокирањето на изградбата на Нов клинички центар од страна на ВМРО-ДПМНЕ и е на директна штета на граѓаните и здравството. Жалиме што внатрешните пресметки во ВМРО-ДПМНЕ се прекршуваат врз грбот на граѓаните и повикуваме, чесните, искрени пратеници во оваа партија да се вразумат и интересот на граѓаните да го стават на прво место“, рече на прес-конференција пратеникот Ненад Коциќ.

„Со одбивањето на предлогот за посебна собраниска комисија раководена од опозицијата, стана јасно дека едноствената стратегија е блокади и неконструктивност која трае предолго и е на штета на граѓаните и државата", рече Коциќ.

Тој нагласи дека со овој проект, по цели 80 години, државата треба да изгради за добие нов, модерен Клинички центар кој ќе пружа интегрирани здравствени услуги.

„Да се биде против овој проект е да се биде против македонското јавно здравство, против јавното здравје и против интересите на граѓаните и државата. Токму тоа го прави ВМРО-ДПМНЕ со блокадата со 2.000 амандмани на предлог законот. Уште еднаш апелираме пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја научат лекцијата од серијата порази и дебакли и еднаш да застанат на страната на граѓаните, наместо на страната на блокадите и деструкциите", рече Коциќ.

Тој додаде дека „после сите порази на Христијан Мицкоски, време е искрените, чесни, пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат и наместо за фотелјата во белата палата да работат за граѓаните".

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе