Кичеец оди во притвор, Боки сè уште на распит

Заврши распитот на второобвинетиот Зоран Милевски Кичеец. Тој со полициска придружба е изнесен од Кривичниот суд и ставен во полициско комби.

Неофицијално дознаваме дека е одреден притвор за Зоран Милевски Кичеец.

Обвинителството денеска побара притвор за него и за Боки 13, кои, по собрани вербални и материјални докази, ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе