Касами: Ако не добиеме датум за преговори, оваа влада е мртва, време е за предвремени избори

Aко државата не почне преговори со Европската Унија, Владата треба да даде оставка и веднаш да се распишат предвремени избори, изјави Биљал Касами, претседателот на Беса.

„Ние како Беса се надеваме дека ЕУ ќе се надмине себеси и во интерес на граѓаните на Македонија што поскоро, односно пред Нова година, земјата ќе добие датум за преговори. Доколку државата не добие датум, тоа го кажа и самиот премиер, оваа Влада е мртва и треба да се распишат предвремени избори“, рече Касами.

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе

Дали верувате дека до ова дереџе се дојде за една ноќ, еден месец, една година? Вистината е дека години се потребни за таков пад.

повеќе