Бившиот шведски премиер

Карл Билт за спорот меѓу Грција и Русија за Македонија: „Интересно...“

„Интересно. Грција протерува руски дипломати зашто им се мешале во домашните работи, наводно и за проблемот со името Македонија“, напиша на Твитер Карл Билт, копретседавач на институтот Европски совет за надворешни односи, реагирајќи на текст на Катимерини. 

Русија и Грција влегоа во дипломатски спор, во чиј центар се чини дека е името Македонија.

Грција протера двајца руски дипломати поради наводно мешање во постигнувањето договор меѓу Атина и Скопје за ново име на Македонија. Москва веднаш одговори со иста мера, па протера двајца грчки дипломати.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе