Каракачанов не влезе во бугарското Собрание, ама „победи“ во Македонија

Со 96 освоени гласови на гласачките места во Македонија, односно 37,21 отсто од гласовите, коалицијата Бугарски патриоти, предводена од ВМРО-БНД и Красимир Каракачанов, победи на гласањето на бугарските граѓани во земјава.

На гласањето во Македонија второпласирана е ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов со освоени 24,03 отсто, или 62 гласа, а партијата Има таков народ на Слави Трифонов, која победи убедливо речиси секаде во дијаспората, во Македонија освои само 8,53 отсто, или 22 гласа.

Сепак, Каракачанов кој беше вицепремиер и министер за одбрана во претходната бугарска влада на вчерашните парламентарни избори во бугарија освои само 3,2 отсто од гласовите и не успеа да го достигне прагот од 4 проценти, неопходен за влез во парламентот.

Коалицијата Бугарски патриоти, предводена од ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, на вчерашните парламентарни избори во Бугарија освои 3,2 отсто од гласовите и не успеа да го надмине прагот од 4 отсто за влез во собранието.

 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе