Изгорениот македонски автобус префрлен во поранешна касарна во Перник

Изгорениот македонски автобус којшто се запали на автопатот „Струма” во Бугарија префрлен е во дворот на поранешна воена касарна во Перник, објави бугарската телевизија Нова

Фото: ТВ Нова

Како што изјавил градоначалникот на Перник, Станислав Владимиров, делницата од автопатот во правец на Дупница и натаму останува затворена за сообраќај, веројатно уште еден-два дена, додека во обратен правец патот е отворен.

Во трагедијата што се случи во Бугарија загинаа 45 лица, а седуммина се повредени и тие се наоѓаат во болница во Софија. 

Легенда под Главна слика

Фото: ТВ Нова

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе