Илир Мета во посета на Македонија

Претседателот на албанското Собрание Илир Мета, на покана од претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски, престојува во официјална посета на Македонија.

Како што соопшти собраниската прес-служба, претседателот на албанскиот Парламент ќе има средба со својот домаќин Вељаноски, а потоа и обраќање пред пратениците во македонското Собрание.

Предвиено е тој да се сретне и со Орхан Ибраими, претседател на пратеничката група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на Албанија и членовите.

 

Албанскиот гостин во рамки на посетата се очекува да има средби и со претседателот Иванов и со премиерот Груевски како и со претставници на раководствата на ДУИ, ДПА и СДСМ.

Се прашувам дали градоначалникот на Охрид знаел дека „кланот" ќе додели јавно признание на вахабист.

повеќе

Македонија треба да започне со процесот на усвојување модел за правно признавање на родот со почитување на фундаменталните права и правото на личен и телесен интегритет на транс луѓето.

повеќе

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе