ВМРО-ДПМНЕ

Игор Јанушев: Победува правдата, победува Македонија против Северна

„Радувај се, Македонијо! Ненародната власт е на колена. Народот победува. Гордана Сиљановска е избор на народот. Народот е мудар, енергичен и секогаш е во право“, изјави пред малку Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, од штабот на партијата каде што владее победничка атмосфера.

Од обработени 43 отсто од избирачките места, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ е во водство, рече Јанушев.

„Водиме во многу општини, против народот не се може. Водиме во Битола, Велес, Аеродром, Неготино, Бутел, Вевчани, Лозово, Радовиш, Ѓорче Петров... Изразуваме благодарност до сите. И покрај притисоците на власта, имавме генерално мирен изборен ден. Победува правдата. Стигнува правдата наспроти неправдата. Македонија против северна. Македонската пролет се случува“, рече Јанушев.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе