Основен суд Скопје 1

И обвинението за „Трезор“ влегува во суд, Мијалков, Грујевски, Јакимовски и Сајковиќ на обвинителна клупа

Случајот „Трезор" на Специјалното јавно обвинителство влегува во судски процес. Советот за оценка на обвинитениот акт при Основниот суд Скопје 1- Скопје го одобрил обвинението за овој случај. Во овој случај обвинети се Сашо Мијалков, Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Небојша Сајковиќ за проневера на државни пари за набавка на софтвер од странство за потребите на Петтата управа во МВР.

Мијалков, поранешниот директор на УБК, Грујевски, поранешниот началник на Петтата управа, Јакимовски, поранешен шеф во кабинетот на Мијалков и Сајковиќ, екс помошник министер во МВР член на Управен одбор на Телеком се осомничени за набавка на опрема за прислушување во Лондон, 2010 година.Набавката не одела преку МВР, туку преку компанијата „Финзи“.

Според СЈО „Финзи“ во договор со УБК и МВР увозот на опремата го фактурирала по двојно поскапа цена. „Финзи“ е компанија во сопственост на фирма од САД, додека фирмата од САД е поседувана од фирма во Кипар. Прв директор на оваа фирма е Владислав Стајковиќ, брат на Небојша Стајковиќ, а последен беше Коста Крпач, сведокот на СЈО кој се самоуби. 

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе