Демократскиот сојуз најавува дека ќе излезе од Владата ако биде прифатен францускиот предлог

Демократскиот сојуз ќе ја напушти владината коалиција ако биде прифатен францускиот предлог, изјави вечерва на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма,  Зоран Димитриевски, генералниот секретар на ДС и актуелен заменик-министер за локална самоуправа.

Прашан дали ќе излезат од Владата доколку таа го прифати францускиот предлог Димитриевски одговори потврдно. „Кратко речено „да“. Затоа го охрабрувам премиерот утре или кога ќе оди во Брисел да каже „не“ за овој предлог. Доколку каже „да“ и доколу рамката помине и ја одржиме првата конференција со сликање, Демократскиот сојуз ќе ја напушти Владата“, рече Димитриевски.

Тој вели дека како коалициски партнер немале никакви детали за предлогот, кој смета дека е најлош, освен во делот на јазикот.

И лидерот на ЛДП, Горан Милевски најави дека ќе поднесе неотповиклива оставка од функцијата министер за локална самоуправа доколку биде прифатен францускиот предлог. Попладнево и ДОМ го соопшти истото. Трите партии, ДС, ЛДП и ДОМ, се коалициски партнери во владеачката коалиција меѓу СДСМ и ДУИ.

 

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе