Поткуп, Тенк и Триста пред судска завршница

И актуелниот и поранешниот премиер чекаат пресуда

Во Основниот суд Скопје 1 привршуваат судските постапки за случаите во кои им се суди на сегашниот премиер, Зоран Заев, како и на поранешниот премиер, Никола Груевски.

И двете судски постапки се пред завршница во Кривичниот суд. За случајот „Поткуп" во кој на Заев му се суди за барање поткуп судот ја закажа пресудата за в понеделник точно на пладне. Поранешниот премиер Груевски утре е на суд за случајот со набавката на луксузниот мерцедес за што предвидени се завршни зборови.

На утрешното рочиште за „Тенк" ќе треба и Груевски да добие датум од судот за кога ќе му биде изречена првата пресуда за постапките во кои го гони СЈО. Во оваа постапка обвинет е и поранешниот помошник министер, Ѓоко Поповски за кој веќе е закажан датум за пресуда за друга постапка на СЈО во која тој е обвинет. Обвинетиот Поповски освен за „Тенк", на 22 мај ќе ја чуе и одлуката на судот за случајот „Триста" во кој му се суди за нелегална набавка на возила во МВР.

К.Д.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе