Хоџа: Владината реконструкција треба да помине во Собранието во почетокот на следната недела

Владата очекува во почетокот на наредната недела Собранието да го усвои Предлогот за најавената реконструкција.

Како што соопшти денеска владиниот портпарол Муамет Хоџа, предлогот за промените во владиниот кабинет премиерот Заев треба да ги достави до крајот на оваа недела. Во меѓувреме, Заев ги продолжува консултациите со партиите од коалицијата.

„Очекуваме во почетокот на наредната недела, зависно од агендата на Парламентот, предлогот за реконструкција да биде усвоен. Премиерот Заев ќе го достави до Собранието до крајот на оваа недела“, рече Хоџа.

Одговорајќи на новинарско прашање дали „бомбите" на Ел Чека ќе влијаат врз реконструкцијата и изборот на новите министри, Хоџа напомена дека промените се претходно најавени и за тоа јавноста е веќе информирана.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе