Заменик претседателот на Беса за МКД.мк

Хоџа: Не загубивме советник во Тетово и не е вистина дека создаваме коалиција со Алтернатива

Лажна е веста што ја објавија некои портали на албански јазик дека еден советник во тетовскиот Совет ни го завртел грбот па сме го загубиле мнозинството, вели за МКД.мк заменик претседателот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа и додава дека загриженост за својот број советници треба да има во ДУИ. Тој вели и дека нема вистина во тврдењата на некои медиуми дека Движењето Беса започнала преговори со Алтернатива и Алијанса за Албанците во функција на коалиција за парламентарни избори.

Освен тоа, вели Хоџа, како тоа би создавале опозициски фронт  кога Алтернатива е владејачка партија, во коалиција во Владата со ДУИ и со СДСМ, односно од крајот на минатата година тоа не е опозициска партија.

На нашето прашање дали сепак се преговара со Алијанса за Албанците, партија на која пред изборите за општинскиот тетовски Совет, токму според признанието на Хоџа им била понудена изборна коалиција и поделба на власта во Тетово по принципот 50:50, а што пак било одбиено, заменик претседателот на Беса вели:

„Имаме комуникација и натаму со Алијанса за Албанците, но сега не е коректно да водиме какви било преговори со нив, имајќи предвид дека допрва треба партијата да си избере претседател поради оставката на Зијадин Села, а потоа тој нов претседател да го формира раководниот партиски тим. Откако тој процес ќе го завршат, тогаш можеме да се вклучиме со разговори за видот и иницијативите за соработка. Токму поради сето ова, Беса е концентрирана на моменталната политика и на обврските што претстојат по победата на изборите во Тетово“, вели Хоџа.

На прашањето на МКД.мк дали е точно дека Ука Алити, избран за советник од редовите на Беса, најавил дека независно ќе делува, со што Беса во тетовскиот Совет би го загубила мнозинството, Хоџа е категоричен:

„Тоа беше измислица на еден портал. Алити веднаш демантираше. Беса има мнозинство во Тетово, а ДУИ се тие што треба да се замислат дали можат да го сочуваат во своите редови бројот на нивни советници“, рече Хоџа.

Инаку, Движењето Беса победи на неодамнешните избори за советници во Тетово добивајќи 12 мандати во Советот, наспроти 11-те што ги доби ДУИ, а што претставува пораз за партијата на Али Ахмети. Алијанса за Албанците не освои ниту еден советник, а имаше тројца, додека Алтернатива и ДПА добија по еден советник.

Неодамна во интервју за МКД.мк потпретседателот на Беса, Фатмир Лимани изјави дека доколку Алијанса за Албанците ја прифатела понудата за коалициски настап, дека гласачите ќе беа помотивирани и дека заедно ќе оствареле голема победа во Тетово со освоени 16 до 17 мандати. Лимани во интервјуто истакна дека таа разлика од 4 до 5 советници ќе биде надоместена со трансфери на советници од ДУИ кон Беса.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе