Харадинај на Фејсбук објави дека бил на гости кај Заеви

„Заедно со Анита бевме на гости кај премиерот Зоран Заев и госпоѓа Зорица. Пријателски разговор за добрососедство и заеднички евроантлански перспективи на двете земји", напиша синоќа косовскиот премиер Рамуш Харадинај на својот фејсбук-профил.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе