Еврокомесарот за проширување

Хан: Сега е клучно да се зачува оставнината на Коѕијас - Преспанскиот договор

По денешната неочекувана оставка на грчкиот министер за надворешни работи, на Твитер реагираше еврокомесарот Јоханес Хан.

„Му благодарам на Никос Коѕијас за неговото докажано лидерство во нашите области на соработка. Сега е клучно да се зачува неговата политичка оставнина, особено Преспанскиот договор“, напиша Хан.

По оставката, улогата на министер за надворешни ја презеде премиерот Алексис Ципрас, „за успешно да се комплетира Преспанскиот договор“ со Македонија.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе