Еврокомесарот за проширување

Хан: Им честитам на сите оние што одлучија да тргнат по патот кон ЕУ

„Очекувам дека слободниот избор на сите пратеници е целосно почитуван, особено на оние што вечерва ја преминаа оградата“, порача вечерва еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, откако македонскиот парламент ги изгласа уставните промени, кои беа услов за Преспанскиот договор.

„Голем ден за демократија во Скопје 🇲🇰! Им честитам на сите оние што одлучија да тргнат по патот кон ЕУ. Очекувам дека слободниот избор на сите пратеници е целосно почитуван, особено на оние што вечерва ја преминаа оградата. Ни требаат државнички, а не партиски игри“, напиша Хан на Твитер.

Се прашувам дали градоначалникот на Охрид знаел дека „кланот" ќе додели јавно признание на вахабист.

повеќе

Македонија треба да започне со процесот на усвојување модел за правно признавање на родот со почитување на фундаменталните права и правото на личен и телесен интегритет на транс луѓето.

повеќе

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе