Македонско-бугарска граница

Гужви на Деве Баир за влез во Македонија, колона од еден километар

Попладнево надлежните органи се пофалија дека колоните возила на граничните премини за време на продолжените празници се веќе минато. Но, демантот сигна вечерва од наш читател кој веќе два часа чека во колоната од возила долга околу еден километар за влез во Македонија кај Деве Баир. Фотографиите се направени на бугарска страна.

И во петокот, на македонско-бугарската граница на Деве Баир за влез во Бугарија се чекаше по околу еден час. За време на секој македонски празник, на преминот Деве Баир колоните се долги, патниците се нервозни и револтирани.

Попладнево беше соопштено дека денеска за влез во Македонија преку овој граничен премин, иако имало зголемена фреквенција на возила, поради неработниот ден, на македонска страна се чекало најмногу до десет минути. Од македонска страна биле отворени сите линии па бил овозможен непречен проток на патници и возила.

На бугарска страна отворена е само една линија.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе