Будимпешта

Груевски во Унгарија влегол легално, унгарската полиција ја прекина истрагата

Никола Груевски во Унгарија влегол со легални патни документи. Тој при премин на српско-унгарската граница поседувал важечки документи, утврди унгарската полиција. Ова значи дека истрагата за тој случај е прекината, соопшти унгарската полиција.

Поранешниот македонски премиер, кој во Унгарија доби азил, неколку пати изјави дека при бегството од Македонија имал легални патни документи и дека во Унгарија стигнал преку Албанија, Црна Гора и Србија.

„За време на истрагата е утврдено дека Груевски поседувал легални патни документи на унгарско-српската граница и на останатите гранични премини, како и дека неговиот влез во Шенген-зоната бил во согласност со законските прописи“, пишува унгарскиот полициски извештај.

Според овој извештај, во случајот на Груевски не е утврден незаконски премин на границата. Но, како што јавуваат унгарските медиуми, не е прецизирано точно со кои документи тој патувал до Унгарија.

Груевски изјави дека ја напуштил земјава поради закани и политички прогон.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе