ТЕЛМА

Груевски има доверба од 25,8% од гласачите, Заев 24,8%

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е политичарот на кого најмногу му веруваат граѓаните. Според анкетата на Телма и МЦМС, на прашањето кој политичар заслужува најголема доверба, за Груевски се определиле 25,8 отсто од анкетираните, а за лидерот на СДСМ, Зоран Заев 24,8 отсто.

 

Претседателот Ѓорге Иванов има поддршка од 9%, а по него е лидерот на ДУИ, Али Ахмети со 6,1 отсто. Зијадин Села ја има довербата од 3,6 отсто од граѓаните, а Биљал Касами од Беса го поддржуваат 3% од граѓаните, додека 14,8% се изјасниле дека немаат доверба во ниту еден политичар.

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе