По денешната средба во Клубот на пратениците

Алмакос: Груби навива за Димитров и со Зечевиќ ќе бара консензуален кандидат

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија и на СДСМ. Груби и Миле Зечевиќ, организациски секретар на СДСМ, по денешната средба на Зоран Заев, претседателот на СДСМ и Ахмети, добија задача оваа недела да најдат заеднички кандидат, јави Алмакос.

На денешната средба во Клубот на пратениците Заев и Ахмети се согласија за тоа дека се за заеднички кандидат за претстојните претседателски избори, но денеска во јавноста не излегоа со конкретни имиња. Биле спомнати 5 имиња за можни кандидати, но засега нема конечен избор.

Повикувајќи се на извори од партијата, Алмакос пишува дека Артан Груби отворено е за претседателската кандидатура на Никола Димитров, актуелниот министер за надворешни работи.

Алмакос потсетува на информациите објавени главно во медиумите на албански јазик за тоа дека Димитров како амбасадор во Хаг помагал во одбраната на Јохан Тарчуловски во процесот на Хашкиот трибунал како воен злосторник. Објавена е и фотографија и видеоснимка од тоа како Димитров и Тарчуловски се поздравуваат.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе