По денешното приведување на Јанева

Груби бара ветинг за сите судии, обвинители и политичари

Пратеникот и организациски секретар на Демократската унија за интеграција, Артан Груби, коментирајќи го случајот „Рекет“, истакна дека Ветингот е решение за критичната ситуација во судството, но исто така го поздрави фактот дека албанските опозициски партии ѝ се придружуваат на ДУИ прифаќајки ја нивната програмска определба за неселективна правда и ветинг.

„Ние гласно говоревме за селективната правда и го понудивме инструментот на ветинг за судии, обвинители и политичари, за да се бориме против таа политичко-коруптивна и тенденциозно нарачана селективност.

Граѓаните го прифатија и поздравија овој наш програмски столб со убеденост дека ќе успееме, додека деновиве и опозициските партии го прифаќаат и го ставаат во употреба нашиот наратив и политика”, истакна Груби на Фејсбук.

 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе