Софија

Грдев од бугарската партија Има таков народ: Петков има обврска кон Бугарија, не може да се менува договорот со Македонија

Првата и единствена обврска на секоја бугарска влада е кон бугарскиот народ. Советничката за надворешна политика на премиерот, Весела Чернева, нема право до Народното собрание или до Советот на министри да поднесува какви било отстапки или предлози кои се надвор од коалицискиот договор, a се однесува на Република Македонија, изјави за БГНЕС Димитар Грдев. меѓународен секретар на партијата Има таков народ и претседател на Комисијата за надворешна политика на Народното собрание.

„Република Северна Македонија мора да покаже апсолутно јасна и недвосмислена волја дека може да се усогласи со Договорот за пријателство и добрососедство, кој беше депониран во ОН и прифатен од нашите партнери во Европската Унија. Има таков народ нема да дозволи повлекување од коалицискиот договор во делот што се однесува на Македонија, бидејќи досега не видовме јасна и конзистентна линија од страна на Скопје за почитување на правата на Бугарите и нивната недискриминација“, изјави Грдев.

Во последниве недели во Бугарија активно се разговара за обврските на премиерот Кирил Петков за укинување на ветото за преговорите за членството на Македонија во ЕУ.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе