Германија на МВР повторно му даде автомобили, теренски возила и многу опрема

Германската амбасада во Скопје денеска на МВР му ја даде донацијата која се состои од четири теренски возила, две специјални товарни возила, две патнички патролни возила, четири теренски четвороцикли, две патнички цивилни возила, термовизиски камери, батериски ламби, уреди за напредна проверка на документи и друго со вкупна вредност од 360.000 евра. Дополнително, Центарот за обука на МВР во Идризово ќе добие 300 парчиња мебел од Штутгарт. Ова во кругот на МВР го кажа амбасадорката Анке Холштајн.

Амбасадорката на церемонијата на примање на донацијата меѓудругото рече дека оваа поддршка се надоврзува на мерките од минатите години и со неа, нагласи, се искажува почит кон одличната соработа со МВР и поттик за продолжување на доброто извршување на работата како и досега, со подобрена техничка опрема.

Амбасадорката Холштајн потсети за минатонеделната посета на претседателот на Сојузна Република Германија Франк-Валтер Штајнмаер кога тој оддаде признание на патот на земјава кон ЕУ.

„Претседателот Штајнмајер ја искажа својата почит кон македонскиот јазик и култура, почитта за јасното надворешно-политичко позиционирање на Северна Македонија и секако увери дека Германија и понатаму сеопфатно ќе ја поддржува Северна Македонија во пристапниот процес кон ЕУ“, рече амбасадорката.

Министерот Оливер Спасовски се заблагодари за, како што  рече, искрената подготвеност за натамошна соработка и поддршка и продлабочување на билатералните односи и квалитативното надградување на капацитетите на МВР. Спасовски додаде дека донацијата ќе ги зајакне капацитетите на МВР и на Граничката полицикја.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе