По вчерашниот инцидент во Битола

Генчовска ја видела снимката од опожарувањето на бугарскиот клуб: Дојде со велосипед, ладнокрвно ја запали вратата

На снимките на една од камерите можев да видам човек кој мирно пристигнува со велосипед, вади цевка со запалива течност и мирно ја истура течноста пред вратата од куќата. Оваа смиреност беше малку нарушена, бидејќи пожарот што избувна беше огромен, се исплаши, се сомневам дека лицето има некои повреди од овој пожар, можеби ќе побара лекарска помош. Човекот носи маска, изјави за бугарскитре медиуми Теодора Генчовска, министерката за надворешни работи на Бугарија која е во дводневна официјална посета на Македонија.

Таа вели дека ова „дело е направено ладнокрвно, смислено и намерно“.

Генчовска по инцидентот со палењето на влезната врата на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола вчера имала средба и со директорот на битолската полиција од кого побарала детални информации.

„Штом дознав на нашата средба со Бујар Османи за палењето на домот за култура, заминав за Битола. На лице место се сретнав со директорот на битолската полиција. Ви благодариме за брзата реакција и на противпожарната бригада и на полицијата, дежурниот обвинител. Директорот на полицијата се обврзува да вложи максимални напори за откривање на сторителот на овој немил и вандалски чин“, изјави бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска за БГНЕС.

Таа не верува дека овој инцидент ќе влијае на односите на Бугарија со PCM.

„Во моментов нашите односи се конструктивни, има нормален работен дијалог. Двата тима работат напорно и потребни се многу часови. Продолжуваме да се обидуваме да најдеме решение за отворените прашања во спроведувањето на Договорот за добрососедство“, коментира бугарската министерка за надворешни работи.

„Нема поголем вандалски чин од давањето дозвола за отворање на „културен центар“ со името на ФАШИСТ, негатор и крвник на сопствениот народ“, коментираат од Левица.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе