Лидерот на Алтернатива преку Фејсбук

Гаши: Имаме стабилна Влада, ајде да продолжиме до 2024 година

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши по вчерашната средба на коалициските партнери на СДСМ во Владата со премиерот и лидер на Социјалдемократите Димитар Ковачевски преку својот Фејсбук порача: „Да продолжиме до 2024 година“ и објави една фотографија од состанокот.

„Парламентарното мнозинство е стабилно и функционира нормално. И покрај повиците на македонската опозиција, оваа власт продолжува до 2024 година.
Ајде да продолжиме...“.

Минатата недела Скендер Реџепи - Зејди соопшти дека ја напушта Алтернатива и дека во Собранието на Македонија ќе продолжи да дејствува како независен пратеник.

И без него, во Алтернатива и во Владата сметаат дека не е загрозено владејачкото мнозинство, а од СДСМ велат дека тоа брои 64 од вкупно 120 пратеници. 

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе