Кривичен суд

Фетаи: Ние си продолжуваме со нашата работа, за „Рекет“ е надлежно друго обвинителство

Не сакам да се мешам во истрагата за случајот „Рекет“. Постапката ја води друго обвинителство кое е надлежно и не сакам да се мешам, изјави денеска обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“.

Таа додаде дека обинителите од Специјалното јавно обвинителство продолжуваат со својата работа. Еве денеска сме на судењето за „Титаник 3'", изјави Фетаи пред судењето.

Обвинителката Фетаи жестоко се спротистави на одлуката на својата шефица Катица Јанева за претрес при влез и излез од зградата на СЈО.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе