Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска ќе допатува во прва официјална посета на Македонија, по неговото стапување на функцијата.

Делегацијата на Европската унија во Скопје најави дека Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Вархеји исто така ќе има средба и со претседателот на СДСМ, Зоран Заев како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

На средбите се очекува да се разговара за новата методологија за проширување предложена од Франција и за текот на реформите во земјава, особено донесувањето на законот за јавно обвинителство.

Европската комисија, според најавите, ќе објави мини-извештај за Северна Македонија и Албанија во февруари, а новата методологија, според најавите, се очекува да биде усвоена во март.

Еврокомесарот Вархеји, минатиот месец рече дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат на пролет и дека ЕУ треба да ја исправи грешката од октомври.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен вчера во Европскиот парламент изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека Комисијата за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе