ЕУ се надева по бугарските избори што поскоро да започнат преговорите со Скопје

Од Европската комисија не сакаат да влегуваат во детали околу политичката ситуација во Бугарија после неделните избори, но се надеваат дека Скопје и Софија ќе постигнат компромис, јавува МИА од Брисел.

Портпаролката на Европската Комисија задолжена за проширувањето, Ана Писонеро, за МИА кусо искоментирала дека Брисел „ги охрабрува и Бугарија и Северна Македонија да изнајдат заеднички прифатливо решение за тековните билатерални прашања“.

„Со нетрпение очекуваме да се одржи првата Меѓувладина конференција што е можно поскоро“, вели Писонеро.

Македонија е блокирана во Советот на ЕУ за усвојувањето на преговарачката рамка и одржување на првата Меѓувладина конференција со ЕУ поради неразрешениот спор со Бугарија.

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе