ЕУ обзервер: Северна Македонија ќе ги почне преговорите најдоцна во октомври, Албанија тешко

Планот Северна Македонија да продолжи, но Албанија не, Рама го нарече „најлудото и најкратковидно нешто“.

Европа рече дека Северна Македонија мора да почека до октомври за да ги почне разговорите за пристапување во ЕУ и покрај историската спогодба со Грција, вели ЕУ обзервер.

Изгледите на Албанија изгледаат помрачни, додека Турција, друга аспирантка за ЕУ, може да се соочи со санкции поради ескалацијата на гасниот спор со Кипар.

Ова е резиме на политиката на проширување на ЕУ, откако министрите за европски прашања се состанаа во вторникот во Луксембург.

Земјите-членки на ЕУ „убаво го разгледаа“ советот на Европската комисија веднаш да ги почнат разговорите со Скопје, но наместо тоа решија подоцна да му се „вратат на прашањето, со цел да постигнат јасна и суштинска одлука што е можно поскоро и најдоцна до октомври“.

„Помал дел земји-членки не можеа да го поддржат јасниот предлог на комисијата“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан.

Тие го откачија македонскиот премиер Зоран Заев и покрај неговата борба против македонските националисти за промената на името на неговата земја според барањата на ЕУ и Грција, вели ЕУ обзервер.

„Не ни требаат нов радикализам, национализам и популизам во нашата земја“ како резултат на замореноста на ЕУ од проширување, рече Заев за Фајненшл тајмс истиот ден.

„Европа вети дека тоа е систем заснован на заслуги и тие мора да донесат одлуки за аргументите на она што го заслужуваме и она што го исполнивме. По 15 години, ние навистина го заслужуваме ова и Европа мора да го исполни“, рече тој.

Одложувањето е „несреќно“, рече Хан, комесарот на ЕУ, но додаде дека е „исклучително уверен дека ќе добиеме зелено светло во октомври“.

Германската лидерка Ангела Меркел, исто така, му вети на Заев дека Бундестагот наесен ќе се согласи на тоа.

Албанскиот премиер, Еди Рама, се жалеше со истите аргументи.

„Не ни требаат нови лоши работи за да сфатиме дека секој неуспех во процесот на пристапување (во ЕУ) го поттикнува национализмот, ги разгорува фантазиите, ги разгорува штетните соништа“, изјави тој за Фајненшл тајмс.

Министрите на ЕУ, исто така, рекоа дека есенва ќе им се „вратат“ на разговорите со Албанија.

Но кандидатурата на Рама е песимистична, вели ЕУ обзервер, бидејќи холандскиот парламент ѝ нареди на Холандија да стави вето на овој потег поради албанскиот организиран криминал и корупција.

Планот Северна Македонија да продолжи, но Албанија не, Рама го нарече „најлудото и најкратковидно нешто“.

Но заклучоците на министрите на ЕУ укажаа на уште поголем скептицизам кон проширувањето во Европа.

Тие „ја истакнаа“ „важноста на обезбедувањето дека ЕУ може да го задржи и продлабочи сопствениот развој, вклучувајќи го и својот капацитет за интегрирање нови членки“, како поздрав кон Франција, која рече дека на ЕУ ѝ се потребни внатрешни реформи пред да тргне да се проширува.

Единствените отворени разговори за пристапување се со Црна Гора, Србија и Турција, при што Босна и Косово заостануваат дури уште повеќе.

 

Факти на теренот

Но Србија е де факто блокирана од ЕУ поради непризнавањето на Косово.

Разговорите за пристап со Турција, исто така, де факто завршија во 2016 година, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган наметна авторитарно владеење, по неуспешниот државен удар.

Неговото затворање „новинари, академици, членови на политички партии, вклучувајќи пратеници, бранители на човековите права, [и] корисници на социјалните медиуми“ не можеше да биде „оправдано“ и покрај неговата помош во запирањето на мигрантите упатени кон ЕУ, објавија министрите во вторникот.

А новиот спор за турското дупчење гас во економската зона на Кипар би можел да заврши со санкции на ЕУ кон Анкара, предупредија тие.

Плановите два турски брода да бушат се „нелегални“ и Турција треба „да ги почитува суверените права на Кипар и да се воздржи од такви акции“, рекоа министрите.

„ЕУ внимателно ќе ги следи случувањата и е подготвена да одговори соодветно и со целосна солидарност кон Кипар“, додадоа тие.

Тие ја задолжија надворешната служба на ЕУ „без одлагање да поднесат опции за соодветни мерки“, откако Кипар се закани дека ќе стави вето на сите заклучоци за проширувањето ако Европа не го поддржи.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе