Новиот гасовод се гради

Еколозите реагираат, крш на Водно (ВИДЕО+ФОТО)

Само напред, сѐ уништете, без закони и прописи! Она од што најмногу стравувавме, рестартирање на градбата и сеча на шумата на Водно, се случи. Уништена е шумата на потегот Бел камен - бункери. Без најава, без решение за измени во тек на гардба. Немаме информации дали град Скопје издаде ново решение за сеча, сегашното, кое е крајно дубиозно, важеше до 1 март. Ако издаде, заедно со МЕР се директни учесници во овој дрзок и криминален чин, реагираат од граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“.

 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе