ЕК и ЕП со поддршка за европската перспектива на Западен Балкан, бугарските европратеници со остри критики

Европската комисија и Европскиот парламент уште еднаш ја поддржаа европската перспектива на земјите од Западен Балкан. Бугарските европратеници, пак, со остри критики кон властите во Македонија.

Андреј Ковачев изрази разочарување по обединувањето на власта и опозицијата во Македонија околу носењето на законот за здруженија на граѓани, а Ангел Џамбаски зборуваше за „омраза" со палењето на бугарскиот клуб во Битола и протестите во Охрид, тврдејќи дека законот којшто се носи во македонскиот Парламент е за забрана на бугарски имиња.

Комесарот за европска соседска политика и проширување Оливер Вархеји рече дека нема да ги коментира овие настани бидејќи се води истрага за нив во земјата, а Комисијата следи што се случува.

Претходно, пратеничката од зелените Тинеле Стрик побара од Бугарија и од другите земји членки на ЕУ да ги почитуваат дадените ветувања и да внимаваат повторно да нема вето од Бугарија за Македонија.

Комесарот Вархеји, кој пред неколку дена пред европратениците во Комисијата за надворешни работи ги презентираше анализите и прогнозите на Комисијата за европската политика за проширување во контекст на тешка геополитичка ситуација, во обраќањето на пленараната сесија инсистираше на влијанието на претпристапното финансирање, состојбата со владеењето на правото во земјите пристапнички и другите фундаментални реформски прашања.

Посочи дека ЕУ и Комисијата ќе се посветат на повеќе краткорочни и среднорочни проекти од енергетиката, како преносот на струјата, колективното греење и миграцискиот проблем кој претставува се поголем притисок за земјите од регионот. Вархеји потсети дека Македонија и Србија веќе учествуваа на состанокот за заедничко купување на енергија за да се намали зависноста од руските извори на енергија.

Во однос на обврските на земјите од регионот, Верхаји инсистираше на обврските на земјите од регионот во исполнувањето на реформските обврски, поздравувајќи го одржувањето на првата Меѓувладина конференција на 19 јули годинава на Македонија и Албанија, повикувајќи ги да го искористат процесот на скрининг за продолжување на ритамот на реформи.

Европратениците, со исклучок на неколку од нив, претежно од крајната десница, го поздравија официјалниот почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија минатиот јули и ја повикаа ЕУ да го либерализира визниот режим за Косово. Тие, исто така, побараа од Србија да се усогласи со рестриктивните мерки на ЕУ против Русија. Најголемиот број од нив се заложија ЕУ да ги исполни ветувањата за земјите од регионот. 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе