Од Брисел

ЕК: Да продолжат истрагите за „бомбите” и да се најде решение за статусот на СЈО

По оставката на Катица Јанева, Европската Комисија порачува дека истрагите за илегалните прислушувања треба да продолжат.

„Европската Унија ја прима на знаење најавата на Катица Јанева дека има намера да поднесе оставка”, се вели во писмената реакција на Европската Комисија за МИА.

Оттаму додаваат дека е „важно сите парламентарни политички партии да продолжат да работата за изнаоѓање одржливо решение за статусот на Специјалното јавно обвинителство”.

„Европската Унија потсетува дека е важно да се продолжи со воспоставување отчетност за криминалите кои произлегуваат и се поврзани со илегалните прислушувања”, стои во кусото соопштение од Европската Комисија.

 

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе